Anasayfa » İç Denetim | İç Denetim Danışmanlığı | İç denetçilik | Kamu İç Denetim » Koronavirüs Döneminden Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal Açıdan Güçlü Çıkmak İçin 10 Tavsiye

Koronavirüs Döneminden Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal Açıdan Güçlü Çıkmak İçin 10 Tavsiye

images-91- Salgına dair gereksiz ve abartılı bilgi akışını kesin. Koronavirüs ile ilgili hiçbir haber kaynağından bilgi almayın. TV açmayın, twitter ve sosyal medya da Koronavirüs haberlerini okumayın. İstatistik takip etmeyin. Aşı veya ilaç bulunursa veya işler iyeye veya kötüye giderse zaten haberiniz olur.

2- Zamanınızı iyi değerlendirin. Netflix ve benzeri platformlar, oyun konsolları ve whats app gruplarında harcadığınız vakti günde 2 saat ile sınırlayın. Bunlar size geri dönüşü asla olmayacak olan, mesleki ve ailevi kaliteli zamanınızdan çalan, zaman hırsızları. Bunlara harcadığınız zamanı tespit etmek ve sonrasında sınırlamak size oldukça verimli kullanılabilecek bir vakit kazandıracaktır.

3- Klasik müzik çok etkili. Bağışıklık sisteminizi desteklemek için gün içinde ve yatmadan önce klasik müzik dinleyin. Araştırmalar klasik müziğin bağışıklık sistemi ve genel insan psikolojisi üzerinde etkilerinin son derece olumlu olduğu yönünde. Deneyin gerçekten de birkaç gün içinde farkı göreceksiniz.

4- Nitelikli okuyun. Edebiyat veya sevdiğiniz farklı türlerde okumalar yapın. Sabah kalkınca ve akşam uykuya yatmadan önce kaliteli okumalar yapın. Okumak zor geliyorsa, gözlerinizi kapatıp dinleyin. Bu tür sesli kitap uygulamaları var. Ancak burada en önemli kıstas kaliteli, size ve gelişimimize katkısı olacak, sadece eğlence amaçlı değil, öğretici, katkı sağlayıcı okumalar yapmak. Sıkıcı gelebilir ama sonucunda size somut ve net bir katkısı olmalı. Zihninizi ve ufkunuzu genişletecek, kalbinizi açacak, düşünmeye sevk edecek, mesleki olarak size katkısı olan okumalar öncelikli olsun.

5- İşinize mutlaka odaklanın. İşinizi yaparken, eskiyi veya yeni dönemi düşünmeyin. İşinize odaklanın. Başka bir şey düşünmeyin. Geçmiş özlemi, gelecek kaygısı ya da farklı endişe verici düşünceler iş performansınızı olumsuz etkiler. Buna izin vermeyin. İşinizi doğru yapın, verimli veya daha iyi yapmanın yollarını arayın. İşinizi geliştirmek, yeniden yapılandırmak, daha güçlü hale getirmek için mükemmel bir fırsat olduğunu görün. Kendi şirketiniz ise, kriz sonrası döneme, talep artışına, değişen müşteri beklentilerine nasıl uyum sağlarsınız bunu planlayın. Bu konuda çok ciddi ve detaylı stratejik planlar yapın. Nakdiniz yoksa, finansman sağlamak için bir plan yapın. Gelecek 5-10 senenizi şimdiden planlayın.

6- Kendinizi geliştirmek için fırsat kollayın. Kendinizi geliştirmek ve yeni beceriler kazanmak için bu dönemde ciddi bir imkan kazandınız. Özellikle evden çalışanlar için büyük imkanlar var. Zamanı daha verimli kullanırsanız, yeni beceriler elde etmek için vaktiniz olur. İkinci bir dil, kodlama, yazarlık, aromaterapi, fitness, bitkiler, organik tarım, video çekimi, üç boyutlu baskı, dans, vb. öğrenmek ve kendinizi geliştirmek istediğiniz bir konu belirleyin ve yaz sonuna kadar bu konuda ciddi mesafe alın. Özellikle gelecekte işverenler tarafından talep edilecek yetkinlikleri araştırıp, bu yönde bir farkındalık kazanmanızı özellikle tavsiye ediyorum.

7- Sağlıklı kalın, bağışıklık sisteminizi güçlendirin; (bu tavsiyeleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın, danışmadan asla uygulamayın)

-       Düzenli beslenin, haftalık bir yemek planınız olsun, günde en az 4-5 çeşit sebze ve meyve tüketmeye çalışın, kırmızı ve beyaz et, yumurta, baklagiller ve özellikle de her çeşit yeşillikler tüketin,

-       Ekolojik veya geleneksel tarım ve hayvancılık yapan çiftlikler ve e-ticaret sitelerinden sebze, meyve, et alın, buralardan almaya alışın,

-       Günde en az 30 dk yürüyüş, yağmurlu da olsa, güneşli de olsa yapılmalı,

-       Evde iseniz, kapıdan sipariş teslim edilirken maske takın, ellerinizi dezenfektan ile temizleyin, daha iyisi her teslimat sonrası ellerinizi mutlaka 30-40 sn. yıkayın, gelen kargo ve siparişleri en az 24 saat balkonda veya havadar bir yerde tutun, gelir gelmez üzerlerine dezenfektan sıkarak, dezenfekte edin,

-       Dışarı çıkmak zorundaysanız, maske takın, maske içine bir kağıt havlu koyun, siperlik takın, ellerinize eldiven geçirin, ofise geldiğinizde veya eve döndüğünüzde eldivenleri bir plastik poşete ters çevirip çıkartmak suretiyle atın, sonra da o poşeti çöpe atın, ellerinizi 40 sn. sabunla yıkayın.

-       Günlük olarak D Vitamini, C Vitamini, Çinko, probiyotik takviyeleri alın (bu dönem süresince), ayrıca bağışıklık sisteminizi destekleyecek ve dengeleyecek çörek otu yağı, buğday rüşeym yağı gibi destek ürünlerinden faydalanabilirsiniz,

-       Soğan, turşu, kırmızı biber, sarımsak, kefir gibi gıdaları her gün tüketin, zeytin ve zeytinyağı sofranızdan eksik olmasın,

-       Çay ve yeşil çay tüketimini artırın, günde 2 yeşil, 2 bardak da siyah çay içebilirsiniz,

-       Her tür ekmek, paketlenmiş gıdalar, her tür makarna, pilav, börek, gazlı içecekler ve tatlı ya veda edin.  Ama her türüne. Bu zor bir karar. Gerekirse o öğünü boş geçin ama bunları asla tüketmeyin.

-       Alkol ve sigara tüketimini sonlandırın. Alkol sadece bir kadeh olabilir, fazlası kesinlikle risk faktörü. En iyisi komple bırakın. En azından bu dönem.

-       Uyurken tüm perdeler kapalı, zifiri karanlık bir ortam sağlayın, melatonin hormonu ancak tam karanlıkta salgılanıyor ve çok önemli bir hormon,

-       Uyuduğunuz odada ve çocuklarınızın odasında asla bilgisayar, tablet, cep telefonu veya TV olmasın.  Uçak modu falan işe yaramaz, cihazlar komple sizden çok uzakta bir odada tamamen kapatılmış şekilde durmalı. Şarj edecekseniz de asla yanında olmayın.

-       Gündüz cep telefonu kullanımı 1 saati asla geçmesin. Sürekli üstünüzde ve yanınızda asla taşımayın.

-       Günde 1 saat içe dönüş yapın. Bazıları ibadet, bazıları ise meditasyon ile bunu yapabilir. Yaratıcıya güvenin, sizden çok daha büyük bir yaşamın içinde olduğunuzu fark edin. Coronavirüs bitecek, buna yürekten inanın. Yakalanmayacağınıza yürekten inanır, enerji ve frekansınızı yüksek tutarsanız ve tedbirli olursanız, yakalanmazsınız.

-       Film veya dizi izleyecekseniz tercihiniz komedi filmleri olsun. Keyifli şeyler izleyin, bolca gülün.

-       Stresten uzak kalmanız şart. Aileniz, sevgiliniz, patronunuz, çalışma arkadaşlarınız veya komşularınız ile stresli ilişkiler kurmayın, çatışmaya girmeyin, sakin ve anlayışlı bir modda kalın. Çok kötü hissederseniz, hemen meditasyon yapın, ya da elinize bir kitap alıp kafanızı dağıtın. Stres Koronavirüs’e davetiye demektir.

8- Üretin. İşiniz veya hobiniz ile ilgili her zaman olduğundan daha üretken olun. Küçük bile olsa yeni şeyler üretin. Üretmek insana çok iyi gelir. Balkonda sebze yetiştirmek, ahşap boyamak, bir eşyayı tamir etmek, resim yapmak, yazı yazmak, video çekmek, çocuklarınız için masallar yazmak, ihtiyacı olan birilerine yardım etmek, kan bağışı yapmak, temizlik yapmak, mahallenizdeki hayvanları beslemek, eski ve fazla eşyalarınızı elden çıkartmak, vb. mutlaka üretecek bir şey bulabilirsiniz. Ürettikçe kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

9- Sosyalleşin, gerçek hayatta paylaşımda bulunun. Dertlerinizi, endişelerinizi, planlarınızı, heyecanlarınızı, paylaşabileceğiniz ne var ise, mutlaka aileniz, akrabalarınız veya arkadaşlarınız ile paylaşın. Sosyal mesafe içinde olun ama sosyal izolasyon içinde olmayın. Sosyal izolasyon ve çaresizlik, bağışıklık sisteminiz için iyi değil. Sosyal hayatınızı dijital de olsa sürdürün. Yaşlılarınızı mutlaka sık arayın. Onlara moral verin. İnsanlara moral verdikçe, kendi moralinizin arttığını göreceksiniz. Yeni insanlar ile tanışın. İçinde bulunduğumuz dönem rutinden çıkmak, sosyal kalıpları kırmak, iş veya sosyal amaçlı yeni insanlar ile tanışmak için çok büyük fırsat. Örneğin kendi sektörünüzden, size faydası olabilecek veya sizin fayda sağlayabileceğiniz kişiler ile tanışmak, güvenli bir mesafeden tanımak, bilgi paylaşımı yapmak, Koronavirüs sonrası için büyük bir yatırım ve kazanım olacaktır.

10- Zihninizi güçlendirin. Satranç, go, sudoku, matematik soruları, briç veya diğer zeka oyunları ile zihninizi canlı ve keskin tutun. Bu dönemden zihninizi, ruhunuzu ve bedeninizi güçlendirerek çıkabilirseniz, eskisinden çok daha başarılı, mutlu ve huzurlu bir birey olabilirsiniz. Zihin gücünüz, endişe ve stres ile törpülenir. Bu nedenle zihninizi devamlı onu geliştirecek ve ileri taşıyacak konular ile meşgul edin. Zihninize yatırım, geleceğinize yatırım demektir.

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmadı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarıya Git