İç Denetimin Yönetim Performansına Etkisi Sunumu

HYD_178529 Eylül 2014 günü, TBMM’ nin ev sahipliğinde, İDKK’ nın desteği ve TİDE- KİDDER ortak organizasyonu ile “Kamu İdarelerinde Daha Etkili Bir Yönetim için Nasıl Bir İç Denetim? konferansı düzenlendi. KİDDER ve TİDE Yönetim Kurullarındaki meslektaş ve dostlarımın  nezaketi ile Konferansa bende konuşmacı olarak katılma imkanı buldum. Konferansta yaptığım sunumu yazının en altında yer alan linkten indirebilirsiniz. 

 

Konferansta çok değerli konuşmacıların, ilgi çekici ve faydalı sunumları oldu. Oturum yöneticileri de oldukça başarılı bir performans sergilediler. Konferansta konuşmacıların samimiyeti ve içten bilgi paylaşma istekleri beni oldukça mutlu etti.

 

HYD_1807Konferansın düzenlenmesinde ve sunumlarda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Gerçekten çok başarılı ve hedefe odaklı bir konferans oldu. TBMM’ nin mükemmel ev sahipliği ayrıca dikkatlerden kaçmadı. Meclis Başkanımız Sayın Cemil Çiçek ve Genel Sekreter Sayın Dr. İrfan Neziroğlu’ na da himayeleri nedeni ile ayrıca çok teşekkür ediyorum. Konferansta Sayın Çiçek’ in de son derece içten ve anlamlı bir konuşması oldu. Kendisi siyasetçiler arasında iç ve dış denetime, hesap verilebilirlik ve şeffaflığa verdiği destek ile biliniyor. Konferansta yapmış olduğu konuşmada da aynen bu hususlara değindi. Türkiye’ nin şeffaflık, hesap verebilirlik ve iç denetim alanlarında mesafe alması gerektiğini belirtti.

 

Bu ve benzeri konferansların yılda birkaç kez yapılması gerekiyor. Bu tür organizasyonlar, hem mesleki bilgi paylaşımı, bilgi tazeleme ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olma, hem de iç denetim camiasının sesini dış kesimlere duyurmak adına etkili oluyor. Mesleğin prestijini ve etkinliğini artırıyor. Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) ve Kamu İç Denetçileri Derneği (KİDDER) yıllardır bu konuda önemli organizasyonlar düzenliyorlar. Kendilerine buradan meslek adına, meslektaşlarım adına şükranlarımı belirtmek istiyorum.

 

unnamedÖzellikle kamuda bu tür organizasyonlar ses getiriyor. Siyasi ve bürokratik çevrelerde yankı buluyor. Medyada yer alması halinde, kamu bürokrasisi içinde iç denetim konusunda farkındalığı artırıyor. Bence konferansın içeriği ve bilgi paylaşımındaki katkısı kadar bu husus da önemli. Bu tür organizasyonlar, Sn. Çiçek gibi üst düzey siyasilerin himayesinde yapıldığında daha da etkili oluyor. Benzer şekilde, özel sektör tarafında da, özel sektöre yönelik konferanslarda iş dünyası liderlerinin, önde gelen iş adamlarının katılımı sağlanır ve iç denetim konusunda olumlu yorumlar yapmaları sağlanır ise, benzer faydalar elde edilebilir diye düşünüyorum. Hatta burada bir çarpan etkisinden dahi bahsetmek mümkün. Neticede iş adamları birbirlerini sıkıca takip eden, birbirlerinden etkilenen insanlar.

 

bkphotoKonferansta yaptığım sunumda, iç denetimin kurumsal performans ile yönetim performansı üzerine etkileri, iç denetim etkinliğinin sağlanması, stratejik yönetim konusunda iç denetimin rol ve sorumlulukları,  iç denetimde özel sektör- kamu sektörü karşılaştırması gibi hususlara değindim. Sunum sonrasında sunumu isteyen meslektaşlarıma siteye koyacağım taahütünde bulunmuştum. Sunum özet bilgi içermekle birlikte, umarım meslektaşlarıma konuşmayı hatırlatmak noktasında fayda sağlar.

 

 

 

 

Sunuma alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

SUNUMU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Fotoğraflar için sevgili meslektaşlarım Fatih Erkek ve Adem Yaman’ a teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmadı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarıya Git